Zrelaksowane podróżowanie przynosi nam korzyści zdrowotne nawet do 5 tygodni po powrocie z wyjazdu! Jednak źle zaplanowane wakacje (tłum turystów, stres związany z organizacją, hotele molochy) bywają stresujące – wtedy te korzyści nie występują. Jak jeszcze bardziej zwiększyć pozytywne dla zdrowia skutki podróżowania? Znajdźcie podczas wypoczynku chwilkę czasu na jogę albo udajcie się na ajurwedyjski retreat do Indii.
Spis treści
Wpływ podróżowania na zdrowie i dobre samopoczucie
Pozytywne doświadczenia podróżnicze przynoszą korzyści dla naszego zdrowia, ogólnego dobrostanu a nawet poprawiają nasze relacje międzyludzkie.
Wyniki badań przeprowadzonych przez Trafalgar dowodzą, że „dobre życie” dla większości badanych związane jest z poczuciem szczęścia, dobrym samopoczuciem psychicznym, przeżywaniem nowych doświadczeń a nie posiadaniem przedmiotów. 83% badanych odpowiedziało, że szczęście jest ważniejsze niż sukces. 79% przyznało, że dobre samopoczucie jest ważniejsze niż bycie bogatym. 71% zadeklarowało, że robienie czegoś nowego jest ważniejsze niż pozostanie we własnej strefie komfortu. 93% stwierdziło, że podróżowanie pozwala im zdystansować się od codziennych problemów i wyłączyć się. Spotkania z ludźmi z innych kultur pomagają zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze.
PODRÓŻOWANIE – korzyści:
- podróżowanie pomaga w odczuwaniu a wręcz odnajdywaniu spokoju – czujecie stres związany z pracą? Nic tak nie pomaga jak wakacje ;)
- podróżowanie pozwala na regularny reset – korzyści związane z podróżą odczuwamy aż do 5 tygodni po powrocie z wakacji! Im częściej podróżujecie dla przyjemności, tym bardziej wzmacniacie swoje zdrowie psychiczne.
- podróżowanie poprawia moc umysłową – chroniczny stres w pracy obniża pamięć i orientację na cel. Podczas wakacji umysł odpoczywa, co następnie pomaga w produktywności po powrocie do pracy.
- podróżowanie rozwija wyobraźnię – podróże inspirują poprzez kontakt z innymi kulturami, ludźmi, muzyką, nowymi smakami. badania dowodzą, że to wszystko pomaga w rozwiązywaniu problemów.
Negatywne aspekty podróżowania?
Wyobraźcie sobie, że pomimo dowiedzionych badaniami korzyści z podróżowania aż 89% badanych przez Trafalgar stwierdziło, że podróżowanie jest stresujące. 50% badanych wskazuje jako czynnik stresogenny potrzebę poświęcenia czasu na research przed podróżą, a 39% presję związaną z social mediami. 61% przebadanych stwierdziło, że bardzo nie lubi podczas wakacji przebywać w dużym tłumie turystów i jednocześnie aż 2/3 z nich doświadczyło tego podczas ostatniego urlopu.
Wyniki badań Harvard Bussiness Review dowodzą wręcz, że źle zaplanowane, stresujące wakacje niwelują korzyści związane z podróżowaniem.* Nieśmiało teraz wtrącę, że dokonując wyboru podróżowania z Relaksmisją znacznie ograniczacie poziom potencjalnego stresu związany z wakacjami. To my dopinamy szczegóły, sprawiamy, że czujecie się bezpiecznie i doświadczacie lokalnej kultury.
Zastanówcie się na ile Wasza obecność w social mediach podczas podróży jest dla Was istotna. Otóż 53% badanych przez Trafalgar stwierdziło, że czuło stres związany z presją publikowania postów w social mediach…
Bibliografia:
- researchgate.net/publication/258161384_Health_and_Wellness_Benefits_of_Travel_Experiences_A_Literature_Review
- https://www.luxurytraveladvisor.com/running-your-business/trafalgar-new-research-finds-wonder-travel-has-been-lost
- https://www.webmd.com/mental-health/how-travel-affects-mental-health
- https://www.celebritycruises.com/infographics/how-vacations-can-lessen-our-stress
- https://hbr.org/2014/02/when-a-vacation-reduces-stress-and-when-it-doesnt
jak sprawić, by wakacje przyniosły nam więcej korzyści?
Samo podróżowanie przynosi nam dużo dobrego. Co możemy zrobić, żeby wyjazd jeszcze bardziej poprawił nasze zdrowie fizyczne i psychiczne? Mamy dla Was kilka pomysłów.
Joga
Każdy wie, że joga wzmacnia ciało i poprawia gibkość. Dowody naukowe wykazują jednak znacznie więcej korzyści płynących z regularnego praktykowania jogi.
Joga – korzyści:
- joga łagodzi dolegliwości bólowe;
- poprawia postawę ciała;
- wzmacnia chrząstki i stawy;
- chroni kręgosłup;
- wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie;
- zwiększa przepływ krwi;
- wzmacnia odporność;
- zwiększa tętno, co obniża ryzyko wystąpienia zawału serca i przynosi ulgę w depresji;
- obniża ciśnienie krwi;
- reguluje nadnercza, a co za tym idzie pomaga zapobiegać „zajadaniu” stresu, smutku czy złości, co z kolei zwiększa ryzyko zawału serca i cukrzycy;
- sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi;
- jest zaczątkiem zdrowego stylu życia – łączy ruch z dobrym samopoczuciem, co często prowadzi do lepszych wyborów żywieniowych;
- obniża poziom cukru we krwi;
- pomaga w skupieniu uwagi;
- skłania do relaksu, zwolnienia oddechu, skupieniu na teraźniejszości;
- zwiększa równowagę;
- uwalnia napięcie w kończynach;
- pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała;
- poprawia sen;
- wzmacnia płuca;
- pomaga w walce ze stresem, co działa zapobiegawczo przeciw problemom układu pokarmowego tj.: wrzody, zespół jelita drażliwego i zaparcia;
- uspokaja umysł, co zapobiega migrenom, bezsenności, występowaniu toczni, stwardnieniu rozsianemu, egzemy, wysokiego ciśnienia krwi i atakom serca;
- wzmacnia poczucie własnej wartości;
- działa jak placebo;
- niektórzy zaawansowani jogini mogą kontrolować nawet do pewnego stopnia system nerwowy, np. poprzez zwiększanie temperatury ciała.
Sama jestem w szoku, ile tego jest.
Wyjazdy z jogą
To co, od kiedy włączacie praktykę jogi do swoich wakacji? Jeśli interesują Was jogowe wyjazdy grupowe, to zapraszamy na Jogamisje z Dorotą Lipczyńską www.dorotalipczynska.pl ;). Razem z nami pojedziecie na egzotyczne, jogowe wakacje. To jak, joga na Bali czy na Sri Lance?
Ajurweda – naturalna terapia
Ajurweda jest naturalnym systemem zdrowotnym, który narodził się w zielonej Kerali w południowych Indiach około 5000 lat temu. Ajurweda to dosłownie „wiedza o życiu”. Wychodzi z założenia, że choroba jest spowodowana brakiem równowagi lub stresem w świadomości chorego. Ajurweda zaleca zabiegi (w tym masaże olejami) i zachęca do pewnych zmian w stylu życia, by utrzymać lub odzyskać równowagę między ciałem, umysłem, duchem i środowiskiem. Ajurweda leczy przyczyny, a nie same skutki. Leczenie ajurwedyjskie zaczyna się od dogłębnego oczyszczenia organizmu połączonego ze specjalną, wegetariańską dietą, ziołowymi lekami, masażami, codzienną praktyką jogi i medytacji. Istnieją dowody naukowe wykazujące lecznicze właściwości ajurwedy. W 2013 roku przeprowadzono badania kliniczne nad ziołowymi lekami ajurwedyjskimi na zwyrodnienie stawu kolanowego i potwierdzono ich skuteczność. Zaś w 2011 roku potwierdzono równą skuteczność leków konwencjonalnych jak i ajurwedyjskich na reumatyzm. Testy na mniejszych liczbach uczestników ukazywały również znaczną poprawę zdrowia pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2 oraz wrzodziejące zapalenie okrężnicy.
Dlaczego warto spróbować ajurwedy?
Oddajemy nasze samochody do serwisu i przeglądu co roku. Kiedy zrobimy wreszcie coś takiego dla siebie samych? Nie powinniśmy czekać, aż w naszym silniku coś zacznie na poważnie się psuć… Ajurwedyjscy lekarze zalecają od 14 dni na pełne oczyszczenie organizmu u człowieka względnie zdrowego, minimum 21 na schudnięcie. Długość leczenia poważniejszych chorób ustala się indywidualnie. Jeżeli ajurweda Was kusi, to porwiemy Was do Indii, gdzie uciekniecie od codziennych problemów do pięknego ośrodka nad morzem, by spędzić czas na nicnierobieniu i dbaniu o siebie. Poznajcie szczegóły programu Ajurweda dla urody i zdrowotności.
Wspaniałą rzeczą w ajurwedzie jest to, że jej zabiegi zawsze przynoszą korzyści uboczne, a nie skutki uboczne.
/Shubhra Kishan/
Bibliografia:
- https://www.yogajournal.com/lifestyle/health/womens-health/count-yoga-38-ways-yoga-keeps-fit/
- https://www.yogajournal.com/lifestyle/health/womens-health/count-yoga-38-ways-yoga-keeps-fit/
- https://www.nccih.nih.gov/health/ayurvedic-medicine-in-depth
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/ayurveda
Dostaliście właśnie gotową listę powodów, które jednoznacznie wskazują, że jak najbardziej warto podróżować tak często, jak to możliwe. Jeśli chcecie oddać organizację swojej kolejnej podróży marzeń doświadczonym podróżnikom, piszcie do nas – najbardziej zrelaksowanego Biura Podróży Relaksmisja na [email protected], a z przyjemnością pomożemy spełnić wszystkie Wasze podróżnicze marzenia.